ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ

Το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Παρίσι – Χάλκινος ο Τσελίδης στο τζούντο!

Έλενα Θάνου
Εκτ. Χρόνος Ανάγνωσης: 4λ. 12δ.

Ο Θοδωρής Τσελίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 90 κιλών του τζούντο. Πρόκειται για το πρώτο μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα στο Παρίσι.

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Παρίσι | ΧΑΛΚΙΝΟΣ Ολυμπιονίκης ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Τσελίδης, υπέταξε τον Μοσακλισβίλι

Ο Έλληνας τζουντόκα μπήκε στο “πάνθεον” των Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς επικράτησε του Ισπανού Τριστάνι Μοσακλισβίλι στην διαδικασία του ρεπεσάζ, κατακτώντας το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στην πόλη του “φωτός”.

Η αγκαλιά του Τσελίδη με τον Μοσακλισβίλι στις δηλώσεις του: «Είναι η πιο χαρούμενη μέρα της ζωής μου»

Οι δηλώσεις του χάλκινου Ολυμπιονίκη στο τζούντο, Θόδωρου Τσελίδη, μετά τον αγώνα με τον Ισπανό Μοσακλισβίλι.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: «Χάλκινος» ο Θεόδωρος Τσελίδης στο τζούντο

Καταπληκτικός Θοδωρής Τσελίδης, έκανε πράξη την υπόσχεσή του για μετάλλιο, κέρδισε τον Ισπανό Τριστάνι Μοσακλισβίλι με 1-0 και κέρδισε το δεύτερο χάλκινο στην κατηγορία των 90 κιλών στο τζούντο.

Πανευτυχής μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου παρουσιάστηκε στις δηλώσεις του ο Θοδωρής Τσελίδης, με τον Έλληνα τζουντόκα να κάνει λόγο για την πιο χαρούμενη ημέρα της ζωής του.

Η ανακοίνωση της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής

🇬🇷To πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες Παρίσι 2024 είναι γεγονός!

🥉Είναι χάλκινο και το κατέκτησε ο γίγαντας Θοδωρής Τσελίδης στην κατηγορία των -90κ. στο τζούντο, νικώντας στον μικρό τελικό τον Ισπανό Μοσακλισβίλι

💪Μπράβοοοοο Θοδωρή

#bronze #TeamHellas #Tselidis #judo

Ο Θόδωρος Τσελίδης χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου!⁣

Ο Θόδωρος Τσελίδης μετά από τιτάνια προσπάθεια κέρδισε στον τελικό του ρεπεσάζ της κατηγορίας των 90 κιλών στο τζούντο τον Ισπανό Μοσακλισβίλι με 1-0 και χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου.⁣

O Θοδωρής Τσελίδης κατέκτησε στο τζούντο το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι!

Ο πρωταθλητής του τζούντο χάρισε το χάλκινο μετάλλιο στην Ελλάδα, κερδίζοντας στον αγώνα για το χάλκινο τον γεωργιανής καταγωγής, αλλά αγωνιζόμενο με την Ισπανία, Τριστάνι Μοσακλισβίλι.

Μόλις στα 3:16 πήρε waza-ari και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα για το χάλκινο μετάλλιο, που αποδείχθηκε αρκετό.

«Είναι όνειρο κάθε αθλητή να παλέψει για μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Είναι ένας τελευταίος αγώνας, θα δώσω τα πάντα, ό,τι έχω και δεν έχω. Πιστεύω πως θα πάμε καλά. Έτσι είναι το τζούντο. Θα είναι το πρώτο μετάλλιο και για την Ελλάδα, αλλά και για μένα. Τώρα πάω για μασάζ, θα προετοιμαστώ ψυχικά και θα βγω να τα δώσω όλα για το μετάλλιο».

Η ανακοίνωση της ελληνικής ομοσπονδίας τζούντο

«Χαίρομαι που μπόρεσα να κρατήσω τον λόγο μου και να κατακτήσω μετάλλιο. Το όνειρό μου έγινε πραγματικότητα. Είναι η πιο χαρούμενη μέρα της ζωής μου. Ήρθα στο Παρίσι για να βρεθώ ακόμη πιο ψηλά, αλλά ότι έγινε-έγινε. Είναι το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας και χαίρομαι πολύ. Είμαι χαρούμενος που πρόσφερα στην πατρίδα μου το πρώτο της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού».

Περισσότερες ειδήσεις σήμερα

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Στέφανος Ντούσκος προκρίθηκε άνετα στα ημιτελικά του σκιφ ανδρών

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες πίσω στο «σπίτι τους»: Πρόταση να διοργανώνονται μόνιμα στην Ελλάδα

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη σημαιοφόροι της παρέλασης – Η εμφάνιση της Ελλάδας