ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ

Δυστυχώς τα κανάλια δεν θα το δείξουν: «Χρυσός» ο Μιχάλης Αρζουμανίδης στο τζούντο – Πέντε μετάλλια ο ελληνικός απολογισμός

Έλενα Θάνου
Εκτ. Χρόνος Ανάγνωσης: 2λ. 52δ.

Ένα χρυσό, ένα ασημένιο και τρία χάλκινα μετάλλια ήταν ο απολογισμός της εθνικής ομάδας στο βαλκανικό πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων Β` (U13) που έλαβε χώρα στο Σιμπίου της Ρουμανίας. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μιχάλης Αρζουμανίδης, το ασημένιο ο Κοντούλης Αθανάσιος και τα χάλκινα οι Κομπορόζου Ευγενία, Ζαχαριουδάκης Αλέξανδρος και Λυτσάκης Ορφέας.

«Χρυσός» ο Μιχάλης Αρζουμανίδης στο τζούντο

Ο εθνικός ύμνος ακούστηκε στο κλειστό γυμναστήριο «Transylvania sports hall» προς τιμήν του Μιχάλη Αρζουμανίδη (αθλητής του ΕΟΣ Αχαρνών), ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία των -55kg.

Η ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων

Η ανάρτηση του ΕΟΣ Αχαρνών για τον «χρυσό» Μιχάλη Αρζουμανίδη

Χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Παίδων Β. κατέκτησε αθλητής μας, Αρζουμανίδης Μιχάλης, στην κατηγορία -55 κγ και 7ος Γιώργος Αδακτιλιδης στην κατηγορία +60 κιλών.

«Αργυρός» ο Κοντούλης Αθανάσιος

Την δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο, στην κατηγορία των -60kg, κατέλαβε ο Κοντούλης Αθανάσιος (Α.Σ Τζούντο Καλαμάτας).

«Χάλκινοι» οι Κομπορόζου, Ζαχαριουδάκης και Λυτσάκης

Τα χάλκινα μετάλλια κατέλαβαν, επίσης, οι αθλητές Κομπορόζου Ευγενία ( Γ.Σ Ηλιούπολης) στα -44kg, ο Ζαχαριουδάκης Αλέξανδρος (Bushido) στα -46kg και ο Λυτσάκης Ορφέας (ΑΟΤΑ) στα -50kg.

Ακόμα η ελληνική ομάδα κατέλαβε 5 5ες θέσεις με τους αθλητές: Αράπη Ορέστη, Σπυρόπουλο Βασίλη, Χαριτίδη Λεωνίδα και Φλώρου Θεοδώρα.